Klasyczny tytuł podstrony

,,Zakazane zapisy" w umowie najmu

2025-03-30

Klauzule abuzywne, zgodnie z art. 385 k.c., to postanowienia umowy, które w sposób rażący naruszają interesy jednej ze stron oraz kształtują prawa i obowiązki w sposób niezgodny z dobrymi obyczajami. Do klauzul abuzywnych zalicza się te zapisy, które nie zostały uzgodnione z klientem.

❌ W przypadku, gdy w umowie pojawi się taka klauzula, jej zapisy nie mają mocy wiążącej, jeśli naruszają prawa konsumenta. ☝️

🔶 Podczas zawierania umowy najmu prywatnie, możemy natknąć się na różnorodne niedozwolone klauzule. Oto najczęściej występujące klauzule abuzywne w umowach najmu:

🔴 Brak protokołu stanu lokalu i jego wyposażenia: Powinniśmy unikać sytuacji, w której umowa nie zawiera protokołu stanu lokalu oraz jego urządzeń. Sporządzenie takiego dokumentu leży w naszym interesie.

🔴 Niewskazanie sposobu wnoszenia opłat oraz ich podstawy: Opłaty, które nie są uwzględnione w czynszu, powinny być dokładnie wymienione w umowie wraz z określonym terminem i metodą ich płatności. Ważne jest, aby zapisać, że będziemy regulować płatności na podstawie rachunków przedstawionych przez wynajmującego, a nie jedynie jego oświadczeń.

🔴 Zmiany dotyczące rozwiązania umowy lub odstąpienia od niej w sposób niezgodny z przepisami: Regulacje dotyczące uprawnień stron do rozwiązania umowy bądź odstąpienia od niej określa kodeks cywilny. Dlatego strony umowy nie mają możliwości modyfikacji tych uprawnień.

🔴 Wyłączenie obowiązku zwrotu kaucji w przypadku odstąpienia od umowy: Jeśli najemca zdecyduje się odstąpić od umowy zgodnie z przepisami i przestrzegając terminu wypowiedzenia, wynajmujący nie ma prawa zatrzymać kaucji tylko z powodu rozwiązania umowy - muszą istnieć inne podstawy.

🔴 Klauzule przewidujące możliwość podwyższenia czynszu po zawarciu umowy: Niektóre umowy zawierają zapisy dotyczące kar dla najemców, którzy nie zgodzą się na podwyższenie czynszu i z tego powodu chcieliby odstąpić od umowy.

2022 © Parvis Wszelkie prawa zastrzeżone